Ринок M&A в агросекторі України 2021: фармінг у фаворі в інвесторів
09 Лютого, 2022
Новини

Агросектор залишається серед галузей-лідерів за кількістю угод злиття та поглинання в Україні у 2021 році, поступившись першістю лише ІТ сектору.

У 2021 році відбувалося поступове відновлення зростання кількості угод в агросфері після уповільнення ділової активності в галузі через пандемію коронавірусу роком раніше. Минулого року було зафіксовано 19 угод з купівлі-продажу рослинницьких компаній, це майже вдвічі перевищує показник 2020 року. У той же час, у 2021 році практично не було анонсовано нових великих угод M&A.

 

Рейтинг великих угод M&A вартістю $50 млн+ в агросекторі України за 2017-2021 рр.

За оцінками InVenture, сукупна вартість угод M&A в агросекторі України у 2021 році склала $236 млн. Враховуючи невисоку публічність та прозорість угод, ми припускаємо, що розмір ринку M&A в агросекторі (в сегменті фармінгу) в Україні вищий, як мінімум на 20%, і відповідно оцінюється в близько $283 млн.

Угоди M&A в агросекторі України в 2021 році

Основні угоди в агросекторі України припадали на активи, пов’язані з рослинництвом, оскільки рентабельність цього бізнесу у 2020-2021 роках суттєво зросла внаслідок рекордного зльоту світових цін на зернові та олійні культури.

Це спричинило зниження кількості вигідних пропозицій для інвесторів на фоні відносно низького рівня консолідації галузі. Сільське господарство в Україні останніми роками є вигідним бізнесом, якого мало хто поспішає позбутися. На ринку України безперечно існує дефіцит пропозицій з продажу агрокомпаній у сфері рослинництва з хорошими показниками якості ґрунту та прийнятним рівнем опадів, капіталізацією в діапазоні від $5-20 млн.

Вартість купівлі-продажу прав оренди пайової сільськогосподарської землі із середнім терміном договорів оренди 7 років у 2021 році зросла на 10-15% і була в діапазоні:

    • $1100-$1500 чорноземи (регіони з середньою і вище кількістю опадів)
    • $400-$800 супіщані ґрунти або зони з недостатньою вологістю (південні регіони України)

Для середнього агробізнесу в Україні зараз доступні цілком комфортні умови кредитування та залучення фінансування без відчуження частки в активах, що дозволить українському фармінгу найближчими роками залишатися висококонкурентною галуззю.

Відкриття ринку землі також дещо вплинуло на зростання активності в агросфері, з позиції того, що контроль за правами оренди консолідованих масивів землі дає підстави для подальшого переважного права викупу пайової землі.

Зростання попиту на активи і, як наслідок, високі цінові очікування продавців змусили багатьох інвесторів тимчасово відкласти свої плани щодо придбання агрокомпаній.

Протягом 2021 року ми супроводжували кілька угод із придбання агрокомпаній з великим земельним банком на користь іноземних інвесторів. Під час підготовки угод власники агробізнесу на 10-15% підвищили ціну продажу, що призвело до того, що інвестори вирішили зупинити переговори і відмовитися від due diligence.

Прогнози

У сільському господарстві України у 2022 році не передбачається бурхливого зростання кількості угод M&A, оскільки поточні ціни на сировинну сільськогосподарську продукцію тримаються на високому рівні та відповідно викликають підвищені очікування власників щодо вартості агрокомпаній.

Другим фактором, що стримує зростання угод M&A в Україні (особливо — за участю іноземних інвесторів), є напружені взаємовідносини з РФ та ризик військового вторгнення на материкову частину країни. Тому з погляду регіонального розташування найбільш затребуваними будуть агрокомпанії, розташовані на правобережній частині України.

Незважаючи на це, ми прогнозуємо, що угоди у 2022 році таки відбуватимуться. Фінансова ліквідність, яку отримали агрохолдинги та фермери в сезоні 2020-2021 рр., інфляційний тиск, девальвація гривні, необхідність «прилаштувати кеш» стимулюватимуть бажання інвесторів придбати нові агроактиви.

 


Олексій Олейніков, керуючий партнер InVenture